Koľko miniem v Londýne mesačne na metro?

Ste tu: Rady a tipy > Koľko miniem v Londýne mesačne na metro?  //  Otázky: 6

Londyn-metro-cenyAk cestujete do Londýna za prácou, isto Vás bude zaujímať, koľko mesačne miniete na dopravu.

Cena za dopravu metrom v Londýne výrazne závisí od toho, v akom čase cestujete (či v dopravnej špičke) a v ktorých zónach cestujete.

Ceny dopravy metrom sa delia podľa času na cestovanie:

 • v dopravnej špičke (angl. peak), t.j. v pondelok až piatok 6.30 – 9.30 a 16.00 – 19.00
 • mimo špičky (off-peak), t.j. vždy okrem hore uvedených časov, cez víkendy a počas štátnych sviatkov.

Ďalej sa cena odvíja podľa zón, cez ktoré cestujete. MHD v Londýne je rozdelená na 9 zón. Cena sa líši podľa toho, či cestujete len v rámci jednej zóny alebo prechádzate cez viacero zón.

Príklad: Cestujete do práce z tretej zóny do prvej zóny, on pondelka do piatku, ráno cestuje o 7.00 a poobede sa vraciate o tretej z práce domov. Ráno vás bude cesta do práce stáť 3.20 libry a cesta späť 2.70 libry spolu zaplatíte 5,90 libry, teda týždenne 5,90 x 5 = 29,50 libry na týždeň, teda 29,50 x 4 = 118 libier za mesiac.

Príklad: Cestujete do práce len v rámci tretej zóny, pondelok až sobota, v špičke tam aj späť. Jedna cesta metrom vás stojí 1.60 libry, teda denne 3.20, čo je 19.20 týždenne, resp. 76.80 libier mesačne.

V skutočnosti budete cestovať metrom isto viacej – aj cez víkendy, aby ste si pozreli Londýn, prípadne sa s niekým stretli aj cez týždeň, takže počítajte radšej s vyššou sumou na cestovanie.

Lístok na jednu jazdu

Lístok na jednu cestu metrom

Lístok na jednu cestu metrom

Lístok na metro si môžete kúpiť na stanici metra a zaplatiť v hotovosti (alebo platobnou kartou), no toto je najdrahší spôsob kupovania lístkov na metro. Zatiaľ čo pri použití karty Oyster Card (informácie nižšie) vás jedna cesta v 1. zóne vyjde 2.10 libry, ak si kúpite lístok v okienku na stanici metra, zaplatíte za jednu jazdu až 4.50 libry. Preto je vhodnejšie kúpiť si aspoň jednodennú Travelcard alebo používať predplatenú Oyster Card.

Môžete si kúpiť aj spiatočný lístok, ale jeho cena je dvojnásobná, teda nezískate žiadnu finančnú úsporu. Vaša úspora bude len časová.

Travelcard – papierový lístok na MHD

Denný lístok na metro - TravelcardMôžete si kúpiť aj „električenku“ – Travelcard, na ktorú môžete cestovať neobmedzene veľa krát v rámci zón, na ktorú si ju kúpite. Travelcard sa dá kúpiť na jeden deň (a to na cestovanie v špičke alebo mimo nej), na týždeň alebo na mesiac. Cena Travelrcard závisí od počtu zón, cez ktoré budete cestovať. Napríklad týždenná Travelcard na zóny 1-3 stojí 35.60 libry a mesačná na zóny 1-3 stojí 136.80 libry.

Oyster – elektronická predplatená karta

Dobíjateľná "električenka" na londýnsku MHDDruhou, výhodnejšou možnosťou, je kúpiť si elektronickú kartu Oyster Card, ktorá sa dobíja kreditom. Z karty sa odčítava kredit za každú jednu jazdu, avšak za jeden deň najviac do výšky ceny dennej Travelcard. To znamená, že ak v jeden deň použijete metro napríklad v rámci zóny 1 dva krát mimo špičky, zaplatíte za tieto dve jazdy 2 x 2.10 libry. Ak však využijete v ten deň metro v zóne 1 desaťkrát mimo špičky, neodráta sa vám 10 x 2.10 libry, ale len 7.30 libry (pretože denná Travelcard na cestu v zóne 1 mimo špičky stojí 7.30).

Cenu lístkov podľa zón a podľa časov, vrátane cien Travelcard a cien za jednu jazdu na Oyster Card nájdete na tejto stránke: http://www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx

Travelcard aj Oyster card platia nielen na londýnske metro, ale aj na DLR, na električku, na nadzemnú dráhu a dokonca aj na väčšinu vlakov premávajúcich cez Londýn.

Na nasledujúcom obrázku vidíte rozdelenie londýnskej MHD do jednotlivých zón (1-9):

Komentáre a otázky: 6

 • Dobry den, je mozne zakupit oyster kartu priamo v londyne?a kde presnejsie? Co vsetko na to potrebujem? Kolko stoji samotna karta? Ak nebudem mat na karte dostatocny kredit,nepusti ma turniket do metra alebo ,ak prejdem viac zon a nebudem mat dostatocny kredit,nepusti ma turniket von z metra?A co s kartou a neminutym kreditom pri odchode z londyna? Dakujem za odpoved

  • easyLondon - ubytovanie v Londýne

   Eva, Oyster kartu kúpite na hociktorej stanici metra alebo napríklad aj online. Za kartu sa neplatí nič, len musíte zložiť 5 librový depozit, ktorý Vám bude vrátený, keď vrátite kartu. Áno, ak nemáte kredit, turniket Vás nepustí do metra. Pri odchode z Londýna vrátite kartu, a dopravný podnik Vám vráti depozit a neminutý kredit.

 • Dobry den, chcem sa opytat, kolko mesacne miniem na dopravu v Londyne ? samozrejme pri najvyhodnejsom neobmedzenom cestovani. dakujem za skoru odpoved

  • easyLondon - ubytovanie v Londýne

   Lenka, veď na túto otázku odpovedá tento článok :) Konkrétna suma závisí odkiaľ kam budete cestovať a akým druhom dopravy…

   • no nejak som to nepochopila :) a vy by ste mali vediet odpovedat na taku jednoduchu otazku. ja sa v londyne nevyznam. na zaklade toho, kolko dam za dopravu, sa rozhodnem ci pojdem do londyna alebo nie. predsa nemienim stvrtinu platu precestovat, to by bola hlupost uplna :)

    • easyLondon - ubytovanie v Londýne

     Lenka, cena bude závisieť od veľmi veľa faktorov: kde budete pracovať, kde budete bývať, v akom čase budete cestovať, akou dopravou budete cestovať. Rozhodovať sa teda podľa ceny dopravy (keď nepoznáte vopred vyššie spomenuté premenné), či pôjdete do Londýna, je nezmysel.

Chcete sa niečo spýtať?

Máte na nás otazku? Môžete sa nás pýtať aj pomocou tohto formuláru. Stačí vyplniť meno, Váš email a otázku.

Rezervácia ubytovania:

Kliknite a rezervujte si naše skvelé ubytovanie v Londýne online:

Vrátenie daní z UK

O nás

Ubytovanie v Londýne poskytujeme už 9 rokov a za tento čas sme získali dostatok skúseností, vďaka ktorým Vám vieme poskytnúť ubytovanie, ktoré Vám spríjemní život v Londýne. Napíšte nám alebo zavolajte!
Počasie v Londýne
0C
humidity: 0%
wind: 0km/h N
H 0 • L 0

Fotogaléria ubytovania

Klikni pre zobrazenie všetkých fotiek!

Viete, že…

...Londýn je najlepším mestom roka 2013? Čítajte viac...
...poskytujeme ubytovanie nielen v Londýne, ale máme aj ubytovanie v meste Goole a Doncaster?

Máme zastúpenie aj v Česku